bos

Aperlai

Adı İ.Ö 5. yy. sikkelerinden çıkarılan Aperlai, Appolonia, Isina ve Simena’ nın yer aldığı birliğin başındadır. Kentin tarihindeki en önemli yanı budur. Ne bir tiyatrosu ne de görünürde anıtsal bir tapınağı vardır. Klasik Çağ’ a ilişkin kaya mezarlarına rastlanmaz. Bu güne dek Likçe bir yazıt bulunamamıştır. Tüm kenti eşit aralıklı kulelerle berkitilmiş bir sur duvarı çevreler. Güneyinde ise sınır denizdir. Kekova Bölgesinde yer alan ve orta Likya’da ikinci büyük doğal liman olan Sıcak isimli dar ve uzun körfezin güneye bakan tarafında antik kent Aperlai’nin kalıntıları görülür. Doğal liman tam bir ölüdeniz halinde olup üç tarafı yüksek tepelerle çevrilidir. Kent adının orijinali Luwi/Etrüsk dilinde “Akarsu Boğazı” anlamına gelen “Aprillai” olduğu bilinmektedir.

Surun doğusunda hemen hepsi yuvarlak kavisli kapağa sahip çok sayıda lahit bulunmaktadır. Bunların bazıları erken dönem surları ile sahil arasında yer alır. Böylece bu alanın daha sonra duvarlarla çevrilen şehre ait olduğu anlaşılmaktadır. Aperlai'nin rıhtımı ve buna bağlı yapılar bugün su altında kalmış olup deniz altındaki görüntüler yer yer izlenebilmektedir

 

Seyahat acentacılığı faaliyetleri; Kültür ve Turizm Bakanlığı 5011 belge numaralı A Grubu Patera Turizm Seyahat Acentası tarafından yapılmaktadır.

LİDOSK

Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği

Arama Yap

Neler Yaptık