bos

Antiphellos

Abartmadan olmaz. Kaş baştan çıkarıcıdır. Bugünkü sakinleri arasında yolu sadece tatil için buraya düşen ama tutuldukları Akdeniz mavisinden kurtulamayan birçok büyük şehirli vardır. Türkiye’nin belki de en temiz ve berrak sularında yüzmek, tüplü ya da tüpsüz dalabilmek Kaş’ın sunduğu rutin güzelliktir. Kökenleri Lykia, komşusu karşısındaki Meis’tir. Lykialılar Antiphellos adını vermiş Kaş’a ve hâlâ ayakta kalmayı başarabilen anıtlar bırakmış. Kendilerine özgü mezar ve lahitlerinin en bilineni de Kaş’ın ortasından geçen, sağlı sollu eski konaklarla bezeli, taş zeminli Uzun Çarşı’nın sonundadır. Üzerinde sekiz satırlık Lykia dilinde yazılar olsa da kimse okuyamaz ama “Kral Lahdi” der bu anıtsal esere. Kaş’a gidecek olanın yapması gereken bir şey var: Ne olursa olsun biraz zaman ayırsın ve bir akşamüzerini Korkuteli yolu üzerindeki seyir noktasında geçirsin. Çukurbağ Yarımadası ve Aleis manzarası, bağımlılıklarını sonsuzluğa taşıyacaktır. Antiphellos: Kaş ilçesi içindeki antik kentin kuzeyinde Bucak Limanı var. Kuruluş tarihi bilinmeyen Antiphellos, Helenistik devirde önem kazanmış. Kentin deniz kıyısı boyunca sur duvarları uzanıyor. Tiyatrosu oldukça iyi durumdaki Antiphellos’ta çok sayıda anıtsal mezar da vardır. Çok küçük bir yerleşim yeri olup biraz yukarısında bulunan Phellos’un limanı idi. Şehirde akropol olarak nitelenen yükseltinin Meis Adası’na bakan yüzünden muntazam sur kalıntıları görülür. Ancak bu sur kalıntılarıyla kuzey batı yönlerinden günümüze bir şey gelememiştir. Deniz kenarında sur kalıntıları da bugün görülebilir.

Kaş’ın plajları güzellikte değil, sayıca sınırlıdır. Küçük Çakıl Plajı ilçe merkezinin yakınında, kayalıklar üzerine oturtulmuş geniş platformuyla hizmet verir, doğalını isteyen Büyük Çakıl’a 20 dakikada yürüyüverir. Toroslar’dan gelen yeraltı suları, denizi serinleştirir ama neredeyse 40 metreden dibin görülmesine katkısı var mıdır bilinmez! Bunlara eklenen sualtı biyolojisinin çeşitliliği Kaş’ı son yıllarda dalış cenneti yaptı; çoğu uluslararası standartlarda 11 dalış merkezi ve 70′ten fazla dalış noktası burada bulunuyor. Ayrı bir keşif heyecanı talep edenlere de Mavi, Güvercinlik, Hıdrellez, Aşırlı ve Kekova deniz mağaralarını sunuyor Kaş. Lykia patikalarında sedir ormanlarının, vadilerin ya da kanyonların içinde yürüyerek doğanın tadına tam anlamıyla varmak isteyenlere de aynı şekilde cömert davranıyor. Helenistik dönemden kalan ve 26 oturma sırasına sahip dört bin kişilik bu tiyatronun güzel taş işçiliği gösteren duvarları dikkat çeker. Buranın yakınında hangi tanrıya ait olduğu bilinmeyen bir tapınağın kalıntıları yer alır. Tiyatronun üzerindeki dor tipinde bir ev mezar bulunmaktadır. Bu mezar kare biçimli, 4,5 m yüksekliğinde ve genişliğindedir. Kapısı orjinaldir ve 2 m’ dir. Mezarın içinde, karşı duvarda el ele tutuşarak dans eden küçük figürler, sedirin üzerinde 17 ve her dönüşünde 4 tane olmak üzere 21 dans eden figür bulunmaktadır. Ancak mezarın içi sisli olduğundan dolayı zor seçilebilmektedir. Kaş’ ın en önemli anıtı Uzun Çarşı Caddesi üzerinde, halıcı dükkânlarının arasında karşımıza çıkan ve tek bloktan oluşan bir lahittir. Günümüze sağlam bir şekilde gelmiştir. Üzerine sekiz satırlık Lykia dilindeki yazı okunmadığından kime ait olduğu bilinmemektedir. Lahit kapağının üzerinde üzgün bir kadın ve erkek figürü bulunmaktadır.

Kaş çevresi tarihiyle ve doğasıyla bir harikadır. Böylesine güzellikler yüklü bir kent olan Kaş’ ta biz de sizlere güzel günler dileriz.

Seyahat acentacılığı faaliyetleri; Kültür ve Turizm Bakanlığı 5011 belge numaralı A Grubu Patera Turizm Seyahat Acentası tarafından yapılmaktadır.

LİDOSK

Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü Derneği

Arama Yap

Neler Yaptık