Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü

| | | |

LİDOSK Hakkında

LİDOSK Hakkında

Geçmişimiz

LIDOSK, kültürlerarası öğrenmeyi, insan haklarını, anlayışı, aktif vatandaşlığı, gönüllülüğü, sağlıklı bir yaşam tarzı için sporu ve çevrenin korunmasını teşvik eden bir gençlik STK'sı olarak 2010 yılında Antalya'da kuruldu. Günümüzde LIDOSK, Avrupa'da gençlik işbirliğini geliştirmeyi ve desteklemeyi amaçlamaktadır. Özellikle daha kısıtlı imkanlara sahip ve engelli gençleri kamusal hayata aktif olarak katılmaya, inisiyatif almaya, girişimci ruhu ve yaratıcılığı geliştirmeye teşvik ediyoruz. Her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmeyi, kültürel çeşitliliği, sosyal uyumu, sürdürülebilir kalkınmayı desteklemeyi ve Avrupa çapında gençlik hareketliliğini teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Lidosk, bir gönderici ve ev sahibi bir kuruluş olmanın yanı sıra bir koordinasyon kuruluşu olarak akredite edilmiştir. 2016 yılından bu yana 300'den fazla genç gönüllüyü yurt dışına gönderdik ve ağırladık ve 2013-2021 yılları arasında 700'den fazla gence eğitim kursları ve gençlik değişimleri gibi çeşitli Eramus + projeleri ile kendilerini geliştirme fırsatı sunduk.


Ne Yapıyoruz?

Gençleri aktif olarak dahil edebileceğimiz yerel ve uluslararası doğa ve spor projeleri düzenliyor ve yönetiyoruz. Ofislerimizde yerel ve uluslararası gönüllülerin yaratıcı olmalarına, bu şehri, sonra bu ülkeyi ve dünyayı etkilemeye başlamak için kendi izlerini bırakmalarını sağlıyoruz.


Neden Yapıyoruz?

Doğanın bizim evimiz olduğuna ve evimizi gençlerle birlikte güvende tutabileceğimize inanıyoruz.


Nasıl Yapıyoruz?

Gençlerimizin bakış açılarını genişletmek için kültürlerarası bir ortamla geliştirmeye çalışıyoruz ve Avrupa'nın dört bir yanından ve yakında dünyanın dört bir yanından iyi uygulamalarla daha erken tanışmalarını sağlıyoruz.


Vizyonumuz

Türkiye’de ve dünyada; lider, yenilikçi ve örnek alınan bir sivil toplum kurumu olmak.


Misyonumuz

Derneğimiz, çalışanlarıyla birlikte, tüm gençlerin sağlıklı, mutlu, kendine güvenen, sorun çözebilen ve aktif bir birey olmalarını, evrensel kalite ve standartlarda yetişmelerini amaçlar. En önemli sermayemiz, insan kaynağımızdır. Hizmetlerimizin kalitesi çalışanlarımızın kalitesiyle doğru orantılıdır. En iyi olanlar tarafından örnek alınmaktır.


Değerlerimiz

GÜVENİRLİLİK
LİDERLİK
DAYANIŞMA
ETKİ ETMEK
BÜYÜMEK
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

lidosk 150Logomuzun ilk hali

Eski Logomuzun Hikayesi

Lykia “IŞIK ÜLKESİ” ülkesi anlamına gelir. Derneğimizin amblemi; hem Lykia’nın adına uygun hem de içinde doğa sporlarını da barındıran bir amblem olmalıydı. Amblemimizi tasarlayan kişi, Geleneksel El Sanatları Dalında üniversite eğitimi almış El Sanatları Sanatçısı Sayın Selda Savaş’tır. Kendisi yaptığı uzun araştırmalardan sonra amblemin ortasında yer alan ve amblemi üç eşit parçaya ayıran sembolde karar kıldı.
Bu sembol “Güneş ve Bereket” anlamına gelir ve antik Lykia paralarında en çok yer alan semboldür. Böylece Işık Saçan Güneş Ülkesi Lykia kollarını açarak doğa sporlarını kucakladı ve derneğimiz amblemine kavuştu. Yaratıcılığın ve bize bu amblemi kazandırdığın için teşekkürler Selda Savaş.

Likya Yolu:
Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası.

Tarihte Likya:
Tarihte Likya: M.S. 120 yılında Roma İmparatorluğu'nun Likya eyaleti Likya veya Lykia (Likyaca: Trm̃misa) Türkiye'nin Antalya İli'nin büyük bir bölümünü kaplayan antik bir bölgedir.


Yeni Logomuz

lidosk 150

Yeni logomuzu indirmek için linke tıklayabilirsiniz.

LİDOSK Logo

Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Kulübü

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang