Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

| | | |

Erasmus+ Hareketlilikleri

Volunteer Now

Konum: Lębork/Polonya

Organizasyon: Stowarzyszenie EDUQ

Tarih: 27.06.2022-05.07.2022

Bu proje, gönüllülüğün önemini ve gönüllü çalışmanın ekonomik değerini göstermeyi, insanların gönüllü olduklarında kazandıkları sosyal ve kişisel değeri göstermeyi, gönüllülerin yararları ve katkıları konusunda kamuoyu bilincini artırmayı, gönüllülüğü ve gençlerin sivil hayata katılımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. insanları gönüllü çalışma taahhüdünde bulunmaya ve mevcut katılım düzeylerini korumaya veya artırmaya motive etmek, katılımcıların farklı gönüllülük türleri hakkındaki bilgilerini geliştirmek ve yumuşak ve sosyal becerilerini artırmak ve Erasmus + fırsatlarını teşvik etmekir.


Cevdet Kadri KARAGÖZ

lidosk 150

Ben bir arkadaşım aracılığı ile projeye dahil oldum daha öncesinde hiç böyle bir öğrenci değişikliği projesine dahil olmamıştım. Projeye dahil olan ülkeleri gördüğümde belki sorun vb. şeyler ya da tartışmalar çıkabilir diye düşünmüştüm çünkü Gürcistan, Ermenistan, Türkiye ve Yunanistan ülkeleri bir aradaydı fakat ilk geldiğim gün dahil günler ilerledikçe de çok güzel insanlarla tanıştım, özellikle de Gürcistan'dan çok güzel arkadaşlıklar edindim. Bunun yanında kuzeyden güneye, doğudan batıya birçok kültürden insanlarla birlikte bize verilen görevleri yaparken, onların çeşitli durumlara nasıl tepkiler verdiklerini ve neler düşündüklerini de gözlemleme fırsatım oldu. Kültür gecesi ile birlikte herkes kendi kültürünü tanıttı ve diğer kültürlere olan ilgim de arttı, gidilecek yerler listeme projeye dahil olan ülkeleri de eklemiş oldum, bununla birlikte ne kadar çok ortak yönlerimiz olduğunu da gördüm. Kendi şehrime döner dönmez bir gönüllülük topluluğuna katılmayı ve böyle projelerde insanlara yardımcı olmayı düşünüyorum, böyle bir projede yer alma fırsatı bulan insanlar da kesinlikle korkmadan ilk adımı atıp yer almalılar. Bu tarz projeler hem kişisel gelişim için hem de kültürel çeşitlilik ve katılım için çok büyük fırsatlar sağlamakta.


Zeliha Deniz ALTA

lidosk 150

Aktivitelerimiz Lębork Konferans Merkezi Baza’da ve konaklama oteli Hotel Vega’da gerçekleşmişti. Tüm program süresince eğlenceli grup oyunları oynanarak bireylerin kaynaşması, birbirini tanıması ve keyifli vakit geçirmesi sağlandı. Erasmus projeleri ve önemi konusunda belirtmek isterim ki Erasmus projeleri sayesinde yurtdışında belirli süre bulunma fırsatı yakalanarak hem gidilen ülkenin yaşam, kültür vb öğrenilir, hem de projeye katılan diğer ülkelerin katılımcıları sayesinde onların ülkeleri hakkında bilgi sahibi olunur. Farklı ülkelerden gelen insanlarla ilişkiler kurmak, yabancı dil pratiği yapma imkanı sağlayarak gençlerin iletişim becerilerini geliştirir, kendilerini ve ilgi alanlarını keşfetmeleri için fırsat sunar. Ayrıca başka projelere katılmaya gönüllü olmaları için motivasyonlarını artırır, yada yapmayı planladıkları diğer projelerde ortaklık işbirlikleri için yeni ağlar oluşturmalarına yardımcı olarak kişilerin başarı oranlarını artırmaya destek olur.


Burak Emre

lidosk 150

Benim adım Burak. Polonya’daki youth exchange projesine gidişim biraz hızlı oldu. Giderken böyle epey yoruldum fakat sonrasında oraya varmamla birlikte gerçekten iyi ki gelmişim dedim. Çok iyi arkadaşlar edindim. Yunan , Ermeni , Gürcü ve Polonyalı arkadaşlar edindim . Hala görüşüyoruz . Hatta ziyarete bile gittim . Gerçekten size katabileceği en önemli şey Network . Eğer iyi bir network sahibi iseniz nereye giderseniz gidin otel parası ödemesizsin. Şaka bir yana gerçekten ön yargılarınızdan kurtulursunuz. Ayrıca eşsiz bir deneyim yapabilirsiniz.

Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang