Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

| | | |

Erasmus+ Hareketlilikleri

Act Now: Stop Hate Speech Now!

 

forward

 

Kasım ayının ilk haftasında (1-9 Kasım 2019), Avrupa'daki altı ülkeden 42 katılımcı: Romanya, Letonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Malta, Türkiye ve Estonya, Romanya'nın Sinaia kentinde bir Gençlik değişimi için bir araya geldi. Romanya gençlik örgütü ACT O’CLOCK tarafından oluşturulan Erasmus + projesi, konu hakkında farkındalık yaratarak nefret söylemi kullanımını azaltmaya devam ediyor.

 

 

“Nefret söylemi, çeşitli nedenlerle bir kişiye veya bir gruba yönelik nefret, şiddet ve ayrımcılığı yayan, kışkırtan, teşvik eden veya meşrulaştıran birçok ifade biçimini kapsar.”  (Council of Europe, 2019.)

 

 

İfade özgürlüğü ile nefret söylemi arasındaki bağlantıya ilişkin yaygın yanılgılar, ülkeleri nefret söylemi karşıtı yasalar oluşturmaktan alıkoyan başlıca faktör olmaya devam etmektedir. Şikayetler, yasaların belirsizliğinden, ifade özgürlüğünü sınırlayan herhangi bir yasanın kabul edilmemesine kadar çeşitlilik göstermektedir.

 

 

Erasmus + hareketliliğinin 4. gününde katılımcılar flash mob oluşturmaya karar verdiler. Flash mob grubu 4 gruba ayrılarak performanslarını planlamaya başladı. Ne yapacaklarını kendi aralarında tartıştıktan sonra, John Lennon'ın “Imagine” ve The Black Eyed Peas'in “Where is love” şarkılarını kullanarak aşka dayalı bir performansa karar verdiler. Bu, yerel topluma sevgi ve kabulle ilgili bir mesaj iletmekti.

 

 

Hafta boyunca bazı katılımcılar, nefret söyleminin farklı yönlerini inceleyen atölye çalışmalarına liderlik etme fırsatı buldular. Projenin sonlarına doğru Sinaia şehir yöneticisi Marian Panait de konuyu tartışmak ve Avrupa'da nefret söylemiyle ilgili soruları yanıtlamak için mekanı ziyaret etti. Oturum, çeşitli nefret söylemi biçimlerini ve toplumlarımızda bunlarla nasıl mücadele edileceğini analiz etti.

 

 

 

Bu proje insanların birbirini sevdiği ve desteklediği daha iyi bir geleceğe ve geleceğe yönelik küçük bir adımdır.

 

 

 

Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang