Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

| | | |

KA2 Partnerlik Projeleri

LiterED

Proje Hakkında

lidosk 150

LiterED, disleksik bireylere yönelik eğitim politikaları geliştirmek, bu bireylerin yaşam kalitelerini artırmak, özgüvenli ve bağımsız yaşamalarına ve toplumla bütünleşmelerine katkı sağlamak amacıyla yürütülen bir projedir.


Projenin Amaçları

lidosk 150

- Disleksili bireylere yönelik eğitim politikaları geliştirerek yaşam kalitelerini yükseltmek, özgüvenli ve bağımsız yaşamalarına ve toplumla bütünleşmelerine katkıda bulunmak.disleksi için çalışan sivil toplum kuruluşlarının bu alanda projeler geliştirmesini teşvik etmek ve gelecek projelerde işbirliği yapma konusunda daha istekli olmalarını sağlamak.

- Disleksik bireylere sunulan toplum temelli hizmetlerin eğitim politika ve modellerini gözden geçirerek kalitesini artırmak ve ülke geneline yaymak.

- Disleksi için çalışan sivil toplum kuruluşlarının bu alanda projeler geliştirmesini teşvik etmek ve gelecek projelerde işbirliği yapma konusunda daha istekli olmalarını sağlamak.

- Disleksi sorunları hakkında toplumsal düzeyde farkındalık yaratmak.


Proje Sonuçları

lidosk 150

- Auto Train Brain uygulamasında elde edilen verilere göre 100 disleksik denek üzerinde 20'den fazla kullanımdan beri disleksik çocukların okuma hızlarını artırıyor ve hata oranlarını azaltıyor. Uygulama, disleksi olan çocukları görsel ve işitsel oyunlarla destekliyor ve kendi beyin sinyallerini geri besliyor. Ayrıca, çocukluk çağında disleksi olanlar okumada daha az sorun yaşasalar da yetişkinlikte bağışıklık sorunları azaldıkça, daha sonraki yaşamlarında Alzheimer potansiyeline sahip olabilirler. Bu nedenle yaşam boyu sürekli eğitim ve bilişsel kapasitenin geliştirilmesi önemlidir.

LiterED adlı KA2 projemizi Akdeniz Üniversitesi’ndeki gençlikle buluşturup projemizin konusu olan disleksinin tanımı, disleksi bireylerin ülkemizde yaşadığı zor durumlar ve geliştirilmesi gereken durumları hakkında bilgi alışverişi yapabildiğimiz ve programın sonunda bu yaptığımız bilgi alışverişlerinin kalıcılığını eğlenceli bir şekilde Kahoot quiz yöntemiyle ölçtüğümüz bir etkinliğimiz oldu. Bu etkinliğimiz interaktif sunum yöntemiyle yapıldığı için hem eğitici hem de eğlenceli içeriklere sahipti ve bu yüzden katılımcıların programa gösterdikleri ilgi beklenenin üstüne çıkarak disleksi farkındalığını yayabildiğimiz ve bizleri çok mutlu eden bir etkinlik oldu.

literedguide


Bu toplantı ile projemizi, projemizin amacı ile etki alanlarını gençlere tanıttık. Gelecekte, birlikte daha fazla takım çalışması yapmayı ve bilgilerimizi basit deneylerle test etmeyi planlıyoruz, böylece sonunda bilgilerimizi daha verimli kullanıp daha bilinçli bir nesil yetiştirmeyi planlıyoruz.

literedguide


LİDOSK ekibi olarak LiterED projemizi, projemizin amacı ile etki alanlarını gençlere tanıttık. Disleksi bireyler adına farkındalık yaratarak proje kapsamından oluşturduğumuz sonuçları da tanıttık. Umuyoruz ki daha bilinçli bir nesil yetiştirme adına verimli bir adım oldu.

literedguide


.


lidosk 150

Litered yönergesine ulaşmak için buraya tıklayınız

Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang