Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

| | | |

Erasmus+ Hareketlilikleri

ACCEPT MIGRATION

Konum: Žabonosy/Çek Cumhuriyeti

Düzenleyen: GENESIS

Tarih: 22.05.2022-27.05.2022

Bu eğitim kursu, göçün kavramsal yönetimi konusunda yaygın eğitim alanında gençlik çalışanları ve eğitmenler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Eğitim kursunun temel amacı, gençlik çalışanlarını yeterli beceri ve bilgiyle donatmak, göç alanında kolaylaştırıcı olma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.


Enes Şamil Kiraz

lidosk 150

"Göçü İçselleştir" projesi katıldığım ilk Erasmus+ projesiydi. Projeye katıldıktan sonra, bu tarz projeleri daha erken öğrenmediğim için kendime çok kızdım. Bu gibi projeler insana yeni kavrayışlar, arkadaşlar ve kültürlerle tanışmak için harika fırsatlar sunan deneyimlerdir. Bu proje sayesinde keyifli eğitimlere katılma ve rahat, kırsal bir mekanda farklı bir geçmişe sahip insanlarla vakit geçirme şansım oldu. Zaten, projenin konusu olan göç benim gibi Türk katılımcıları özellikle yakından ilgilendiren bir konu. Eğitim sırasında göçün farklı türleri, uluslararası hukuk gibi konuların yanı sıra, devletler, STK'lar ve uluslararası kuruluşların göç alanındaki faaliyetleri hakkında da bilgi edindik. Ancak projenin en unutulmaz kısmı Ukraynalı mülteciler için kurulan mülteci merkezine gitmek ve merkezin işleyişine yardım etmekti. Sonuç olarak, "Göçü İçselleştir" projesi, göç konusundaki bilgilerimi geliştirmek, Ukraynalı mültecilerin mevcut durumunu ilk elden gözlemlemek ve harika insanlarla tanışmak için mükemmel bir fırsattı.


Nevra Aynacı

lidosk 150

Merhaba, ben Nevra. Mayıs ayının sonlarında "Accept Migration" projesiyle ilk defa yurtdışına çıkma fırsatına sahip oldum. Benim için inanılmaz bir deneyimdi. Proje Zabonosy denilen küçük, doğayla iç içe, inanılmaz huzur verici bir yerde gerçekleşti. Proje süresince göçmenlik ve göç yasalarıyla ilgili bilgi sahibi olmanın yanısıra günümüzde göçü deneyimleyen Ukraynalı mültecilerle bir araya gelme şansımız da oldu. Buraya bıraktığım fotoğrafım orada tanıştığım küçük kızla aramdaki dil bariyerine rağmen oluşturduğumuz tatlı iletişimimizin bir kanıtı. Bu deneyimi bana sağladığı için LİDOSK'a çok teşekkür ediyorum ve başka projelere katılmayı dört gözle bekliyorum!


Ezgi Metin

lidosk 150

Ben Ezgi, Antalya'da Hukuk 4.sınıf öğrencisiyim. İlk projem Lidosk'un 22-27 Mayıs tarihleri arasında Çekya'daki 'Accept Migraiton' projesiydi. Bu proje de ilk projenin ikinci aşamasıydı. Tiflis'de gerçekleşti. 7 farklı ülke toplamda 30 katılımcı vardı. Ülkelerin göç politikalarını, göçmen hikayelerini dinledik. Ulusal yemekler, içecekler, danslar mükemmeldi. En önemlisi birçok ulustan insanlarla normal hayatta kuramayacağımız bağlar kurduk. Bu projeye gitmemi sağlayan Lidosk ekibine teşekkür ederim. Umarım daha farklı projelerde karşılaşırız.


Projenin İkinci Ayağı

lidosk 150

Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Türkiye, Yunanistan, İspanya, Polonya ve İtalya'dan gelen gençleri bir araya getiren ”Accept Migration" projesinin ikinci aşaması şu an Gürcistan'da gerçekleşiyor. Program, katılımcıların uluslararası örgütlerin ve hükümet organlarının göç yönetimi sürecindeki rolünü, göçmenlere, mültecilere ve ülke içinde yerlerinden edilmiş insanlara yönelik politikalarını keşfetmeleri için bir alan yarattı. Yarın ülke içinde yerlerinden edilmiş insanların yerleşimini de ziyaret edeceğiz ve onlarla gerçek bir bağlantı kurma fırsatı bulacağız. Projenin tasarımı, gençleri göç yönetiminde uluslararası toplumun eylem planını analiz etmeye ve bireysel girdilerinin bu sürece nasıl katkıda bulunabileceğini görmeye motive etmeyi amaçlamaktadır.


lidosk 150

Proje sonunda Avrupa Birliği'nin göç politikasını ve sivil toplumun politika oluşturma sürecindeki rolünü araştıracağız, göç yönetimine katkıda bulunan sivil toplum kuruluşları ağını genişleteceğiz, gençlik çalışanları arasında göçün yasal çerçevesi konusunda farkındalık yaratacağız, göçmen ve mültecilerin entegrasyonu ve ülkede barış inşası fikrini teşvik edeceğiz. Avrupa, göç yönetimi ile ilgili en iyi uygulamaları gençlik çalışanları arasında paylaşmak, gençlik çalışanları arasında medya iletişim becerilerini geliştirmek, gençleri sosyal hayata aktif olarak dahil olmaya teşvik etmek, gençleri aktif Avrupa vatandaşları haline getirmek, yaygın öğrenmeyi teşvik etmek ve katılım ve gelişim için bir araç olarak sunmak, kültürlerarası değişimi, hoşgörüyü ve dayanışmayı teşvik etmek gelecekteki Erasmus+ işbirliğini teşvik etmek.


Ceren Şehirli

lidosk 150

Herkese merhabalar, ben Ceren! Ankara'da biyomedikal mühendisliği 1.sinif öğrencisiyim. İlk Erasmus projem olarak Lidosk'un 7 -14 Ağustos arası Gürcistan'da düzenlediği "Accept Migration" programına katıldım. İlk projem oldugu icin gerek yabancı dil gerek insanlarla kaynaşma konusunda problem yaşayacağımı düşünerek gitmiştim ancak hiç öyle olmadı. Hem Türk katılımcılar hem de yabancı katılımcılar cok destek oldu. Bir hafta içerisinde hem çok sayıda yabancı insan tanıdım hem de bu insanların kültürleri hakkında bilgi sahibi oldum. Günlük hayatimda bu kadar kısa sürede 30a yakin insanla tanışıp arkadaş olma şansım yokken bu proje sayesinde tam 30 kişiyle arkadaş oldum. Bu proje bana bir "Dünya İnsanı" olmanin önemini bir kez daha hatırlattı.Başta Lidosk olmak üzere proje boyunca bana destek olan arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Umarim başka projelerde tekrar buluşuruz...


Samet Emre Alkan

lidosk 150

Merhaba ben Emre. 7-14 Ağustos tarihleri arasında Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te gerçekleştirilen "Accept Migration" isimli Erasmus+ gençlik değişimi projesinde yer aldım. Benim ilk yurtdışı deneyimim ve uluslararası projem olduğu için projeye giderken endişeliydim fakat projenin ilk anından itibaren diğer ülke katılımcılarının da destekleriyle hiçbir zorluk yaşamadan 1 haftayı bitirdim. Projenin tek kötü yanı bitmesiydi, daha uzun sürmesini isterdim. Projenin her aşamasında hayal gücümüzü kullandığımız çeşitli ekip çalışmaları ve etkinlikler yaptık ayrıca göç kapsamında 1 gün yerel göçmen kampını ziyaret ettik. Bu oldukça etkiliydi çünkü her gün göç ve göçmenler hakkında bir şeyler duyuyoruz fakat nerede ve nasıl yaşadıkları hakkında tam anlamıyla fikir sahibi değiliz. Şu an proje biteli birkaç gün oluyor ve projede tanıştığım arkadaşlarımı ve birlikte hazırladığımız ekip çalışmalarını özledim. Bu proje kapsamında farklı ülkelerden ve farklı kültürlerden birçok yeni arkadaş edindim. Hayatımdaki bu eşsiz deneyimi yaşamama yardımcı olan gönderici kuruluşumuz LİDOSK'a çok teşekkür ederim.


Aybala Kurnaz

lidosk 150

Bu benim ilk proje deneyimimdi ve diyebilirim ki harikaydı.Her birimiz farklı ülkelerden gelsek de sanki herkese çok aşinayım gibi hissettim.Herkes birbirine dostça ve samimiydi.Kimsenin kendini yalnız hissetmemesi ve ortak bir paydada buluşmak için herkes ingilizce konuşmaya çalışıyordu.Hep birlikte göçmenliği ve göçmenlik sorunlarını ele alırken aslında hepimizin aynı olduğunu gördüm.Farklı kültürlerden geliyorduk ama benzer duyguları paylaşıyorduk.Hoşgörü ortamı çok güzeldi.Kültür geceleri sayesinde birbirimizin yaşam tarzları hakkında daha çok fikir sahibi olduk ve çok da eğlendik.Birlikte farkındalığımızı arttırdık.Her şey çok güzeldi.Bu fırsat için çok tesekkür ederim.


Enes Şamil Kiraz

lidosk 150

"Accept Migration" projesinin ikinci etabına katılmak benim için harika bir tecrübeydi. Projenin ilk etabında öğrendiğim bilgileri tekrar etme ve diğer katılımcılarla paylaşma fırsatı buldum. Göç hakkında bilgi birikimimi de geliştirdim. Öte yandan, Gürcistan'ın tarihi ve coğrafi zenginliklerini de keşfetme şansı yakaladım.

Lykia İzcilik ve Doğaseverler Kültür Derneği

Kışla mh. Şht. Binbaşı Cengiz Toytunç Cd. No: 118/4 07040 Muratpaşa/ANTALYA

+90 507 760 78 76

info@lidosk.org.tr

 

Aktif Dil / Active Lang